Czapki na bakier * Piotrek Margas

Józef Piłsudski


Link 03.04.2008 :: 00:07 Komentuj (1)
Długo nic nie dodawałem, ze względu na to że nie mam za bardzo czasu na zrobienie zdjęć, ale niebawem na pewno coś dodam. Dziś krótka notka z ciekawostką. Mianowicie niewiele osób wie, że Józef Piłsudski był pierwszym Polakiem, którego głos został zarejestrowany. A poniżej to właśnie nagranie. Słychać z jakich rejonów Polski Marszałek był, słychać też trochę jakim był ziomem.A tu taki bonusik..


Syreni Gród jest fest


Link 14.04.2008 :: 14:47 Komentuj (1)


O historii warszawskiego herbu już było, więc dzisiaj tylko o kolejnym wcieleniu syrenki. Tym najstarszym, oryginalnym z Powiśla. Syrenka autorstwa Ludwiki Nitschowej została ustawiona w kwietniu 1939 i stoi do dziś. O dziwo nikt jej nigdy nie trafił, nie była zburzona. Nawet po Powstaniu nie została wysadzona. To pewnie czysty przypadek, ale jednak kiedy w styczniu 1945 roku Polacy i Sowieci wchodzili do zburzonej Warszawy to nienaruszona Syrena z uniesionym mieczem na tle morza ruin musiała robić na nich wrażenie.

W 2006 roku przed Syreną ustawiono pomnik, który informuje o nadaniu miastu stołecznemu Warszawa srebrnego Krzyża Virtuti Militari w 1939 przez gen. Sikorskiego w uznaniu bohaterskiej obrony miasta we wrześniu 1939.

Ps. Krystyna Krahelska, której twarz ma Syrenka z Powiśla była harcerką i sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim, zgnięła 2 sierpnia na skutek ran, które odniosła dzień wcześniej ratując pod ostrzałem rannego kolegę. Pisała wiersze, jej najsłynniejszy tekst to "Hej chłopcy, bagnet na broń". Miała 20 lat.

Most Średnicowy


Link 15.04.2008 :: 18:28 Komentuj (0)


Jeden z dwóch warszawskich mostów kolejowych. A właściwie z trzech, bo Most Średnicowy to de facto dwa mosty, zupełnie od siebie niezależne, tyle że leżące tuż obok siebie. Po dwie nitki w każdą mańkę. Most ma 5 przęseł i 445 metrów długości. Postawiono go w latach 1921-1931, w 1944 zburzony, odbudowany w latach 1945-1949. Odbudowano go pięć metrów niżej niż pierwotnie, ale najciekawsze jest to, że jego konstrukcja została odwrócona do góry nogami. Pierwotnie wyglądał tak jak widać na tym zdjęciu:Getto warszawskie


Link 15.04.2008 :: 18:58 Komentuj (5)
Utworzone 2 października 1940 roku.

Początkowo getto ograniczały ulice: Wielka (dziś stoi na niej Pekin), Bagno, pl. Grzybowski, Rynkowa, Zimna, Elektoralna, pl. Bankowy, Tłomackie (obecnie al. Solidarności), Przejazd, Ogród Krasińskich, Freta, Sapieżyńska, Konwiktorska, Stawki, Okopowa, Towarowa, Srebrna i Złota. Innymi słowy: getto było między Złotymi Tarasami i Arkadią.
Legenda:
1 - Pałac Kultury
2 - Arkadia
3 - Powązki (cm. żydowski)
4 - Dworzec Centralny

Potem było zmniejszane.

Na tym terenie Niemcy stłoczyli maksymalnie ponad 460.000 osób w marcu 1941 roku. Część wywozili do obozów, część mordowali, część umierała na skutek głodu i chorób, część ratowali Polacy po drugiej stronie muru. Tego muru:


Ten jeden z dwóch zachowanych fragmentów jest w podwórku kamienicy przy Złotej 62. Drugi na ulicy Próżej. Kamienica przy Waliców była też jednocześnie granicą. Jak będziecie w 70-tce to pomyślcie sobie, że zaledwie 65 lat temu w tej piwnicy... może lepiej nie będę pisał co tam się działo. W każdym razie, powstał pomysł, żeby w jakiś sposób zaznaczyć na ulicach granice getta. Myślę, że może się to udać. I proszę bez malkontenctwa, dużo się dzieje i dużo się teraz w Warszawie robi.

Generalnie to chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć jakie warunki panowały w getcie. Przykładowo na ulicy Karmelickiej, którą Niemcy jeździli na Pawiak zdażało się, że przez uchylone szyby strzelali do ludzi na oślep. W ciągu 20 miesięcy istnienia getta, do połowy 1942 roku umarło i zginęło tam 250 tysięcy ludzi. 12.500 osób miesięcznie. 416 osób dziennie. 17 osób na godzinę. Śmierć co trzy minuty. Na czterch kilometrach kwadratowych.

Najgorszy był 9 sierpnia 1942 roku. Tego dnia Niemcy zabili 9 tysięcy polskich Żydów. Pierwszy raz na masową skalę zaczęto likidować getto właśnie latem 1942. Zamknięto południową część getta, do końca roku wywieziono do Treblinki i innych ponad 300.000 osób. Miejsce wywózki z getta to Umschlagplatz (z niem. plac przeładunkowy), przy Stawki.

Po tej akcji teren getta został drastycznie uszczuplony, na dużym obszarze powstały tereny dzikie, na których nic się nie działo i na których Polacy i polscy Żydzi mieli zakaz poruszania się. Polaków narodowości żydowskiej pozostało w Warszawie oficjalnie około 55.000.

Druga i ostatnia masowa akcja wywożenia ludzi do obozów zaczęła się w połowie stycznia 1943 roku na rozkaz Heiricha-srał-go-pies-Himmlera. Wtedy też pierwszy raz polscy Żydzi (dla jasności - jacykolwiek Żydzi) wystąpili zbrojnie przeciw Niemcom. Bojówki z Mordechajem Anielewiczem na czele zaatakowały kolumnę szkopów pędzącą ludzi na Umschlagplatz u zbiegu Niskiej i Zamenhofa. To było preludium całkowicie zaskakującego Niemców Powstania w getcie warszawskim.

Warszawa natłukła się podczas II Wojny Światowej najwięcej ze wszystkich. Cztery razy w ciągu sześciu lat była terenem otwartych walk. Terenem walki w ogóle była od pierwszego po ostatni dzień wojny.

Pierwszy raz - wrzesień i październik 1939
Drugi raz - kwiecień i maj 1943
Trzeci raz - sierpień październik 1944
Czwarty raz - styczeń 1945

Każde z tych wydarzeń stopniowo niszyło Warszawę, ale to właśnie dzielnica żydowska została doświadczona najmocniej. Jeśli można stopniować śmierć oczywiście. Ta część miasta po prostu ZNIKNĘŁA razem z ludźmi, którzy ją zamieszkiwali. Kropka.

Na tych zdjęciach widać teren getta po wojnie. Widoczny budynek to kościół św. Augustyna. Nie wiadomo dlaczego Niemcy go nie zburzyli, ale to wszystko co jest dookoła to kupki gruzów wysokości metra - dwóch, które były domami. Zburzone na skutek osobistego rozkazu Adolfa-pies-go-trącał-Hitlera. Ten to nas kurde lubił, z wzajemnością zresztą.
[zdjęcia usunięte ze względu na naruszenie praw autorskich]

To by było na tyle, jutro o Powstaniu w getcie warszawskim.Most Świetokrzyski


Link 18.04.2008 :: 18:56 Komentuj (3)

Zdjęcie Maćka K. kradzione z hajsiwo.digart.pl. Maciek jest fotografem pracowni graficznej Oneshot Design :-)

Most Świętokrzyski, kiedyś Syreny to jedna z najmłodszych przepraw przez Wisłę.
Otwarty pod koniec 2000 roku, łączy Pragę Północ z Powiślem. Kosztował 160 milionów złotych.

Ma 479 metrów, po dwa pasy w każdą stronę. Szerokie chodniki i ścieżki rowerowe z obydwu stron, co w sumie czyni go najzajebistszym pod względem rowerowym mostem w Warszawie. Jest bardzo wysoki - podwieszana na pylonach konstrukcja ma wysokość ponad 90 metrów!Dobra, to tyle z poruszających danych technicznych. Z ciekawszych rzeczy:
- most Świętokrzyski jest nocą iluminowany, mimo że wiele osób nadal uważa, że nie jest potrzebny to stał się symbolem Warszawy, a jego wizerunek i nazwa są prawnie zastrzeżone!
- jest to ostatnio bardzo znany most w Polsce za sprawą filmów "Nigdy w życiu", jakieś Magdy M i tym podobnych.
- Most, czego z zewnątrz nie widać, składa się aż z siedmiu przęseł, mimo tylko jednej podpory na przyczółku praskim.
- Jest pierwszym w Polsce mostem podwieszanym.

Trzy lata temu padł pomysł, żeby kosztem dwóch pasów puścić tramwaj przez most Świętokrzyski, ale raczej nie dojdzie to do skutku ze względu na planowaną trasę drugiej nitki metra.Wcześniej tuż obok stał słynny most Syreny, tej ze zdjęcia. Słynny, bo postawiony w zaledwie trzy miesiące w roku 1985 przez żołnierzy jako PROWIZORYCZNY, na czas remontu Poniatoszczaka, przetrwał do 2000 roku. 15 lat prowizorki, ale jakiej! Do tej pory wykorzystuje się jego kontrukcję, na przykład przy remoncie wiaduktu na Grójeckiej/Krakowskiej, a potem przy budowie Trasy Toruńskiej.

Tyle zostało z mostu Syreny:


Panorama


Link 18.04.2008 :: 19:34 Komentuj (3)
Tak odnośnie mostu Świętokrzyskiego, to z jednej strony widać zajebistą panoramę Śródmieścia zakończoną Starym Miastem, z drugiej ładnie wygląda most Średnicowy.

Na

Wiadomo, czapkinabakier!


Link 18.04.2008 :: 22:53 Komentuj (4)
W piątkowym, tj. jeszcze dzisiejszym numerze dziennika "Polska" ukazał się artykuł o warszawskich blogach. Całość można przeczytać TUTAJ. A ja zamieszczę tylko fragment, bardzo dla mnie przyjemny. Tym bardziej mi przyjemnie, że blog prowadzę cztery miesiące, niecałe 70 notek.Wygląd


Link 24.04.2008 :: 11:55 Komentuj (0)
Posiedziałem w końcu trochę nad wyglądem tego bloga i mam nadzieję, że będzie Wam pasowało. Teraz będą wchodziły większe zdjęcia i wszystko wygląda odrobinę mniej szablonowo. Elo rap hwdp.

Powstańcy w XXI wieku


Link 24.04.2008 :: 12:03 Komentuj (13)
Kilka zdjęć z niedawnej sesji na placu Krasińskich. Na zdjęcia Monika, Milena i Młody, dzięki za pomoc. Jeszcze kilka z tej sesji jest TUTAJ.Link 27.04.2008 :: 23:30 Komentuj (1)
i czasem gdy jadę tramwajem
chcę krzyczeć na cały świat
niech każdy stąd wypierdala
to miasto to tylko JA.

Bulwersacja, czyli Hitler był Niemcem.


Link 28.04.2008 :: 13:26 Komentuj (23)
Niech żyje pamięć o męczeńskiej śmierci Niemców zamordowanych podczas najazdu hitlerowców na Berlin!

Chodzi mianowicie o polityczną poprawność. Jak się chodzi po Warszawie i czyta tablice to czasem można odnieść wrażenie, że Warszawę podczas II Wojny Światowej to mordowały i burzyły DWA narody: hitlerowcy (najwięcej) i naziści (troszkę).

Ja kumam. Po wojnie to było inaczej. Było NRD, była bratnia przyjaźń proletariatu wszystkich krajów. Ale skoro już kurwa mać nie ma to może by tak zacząć dbać o FAKTY historyczne i przyznać, że hitlerowcy to byli Niemcy i II WŚ to wywołały Niemcy i te 72 miliony siedemset tysięcy ludzi, a w tym pięć i pół milionów Polaków to straciło życie przez Niemców.

My to my, ale za jak tak dalej pójdzie to za parę lat stwierdzimy, że Hitler był narodowości hitlerowskiej z domieszką krwi nazistowskiej.

Słowa uznania w kierunku tego bohaterskiego czynu obrony pamięci o faktach, którego nieznana ręka dokonała w przedsionku katedry Św. Floriana na Pradze.


Władze okupacyjne w Warszawie 1939-1945


Link 30.04.2008 :: 14:11 Komentuj (0)
Siedziby hitlerowskich władz w okupowanej Warszawie0
Pałac Kultury i Nauki
Zaznaczyłem go żeby wszyscy mogli się zorientować jaka to część miasta. No niestety, kiedyś patrzyło się na gwiazdy i słońce, dzisiaj na Pekin. Sam określam wschód i zachód po Alejach Jerozolimskich 

1
Alej Szucha 25 (Strasse der Polizei)
 Policji bezpieczeństwa (niem. Sicherheitspolizei, SiPo), wydział IV policji bezpieczeństwa to Gestapo
 Służba bezpieczeństwa (niem. Sicherheitsdienst, SD) na Warszawę oraz dystrykt warszawski.
 Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego (niem. Der Kommandeur Sicherheitspolizei und des SD für den Distrikt Warschau).
 Siedziba policji porządkowej (Orpo)

2
Aleje Ujazdowskie 23 – Pałacyk Gawrońskich
Tu siedzibę ma dowódca SS i policji na dystrykt warszawski. Tutaj żołnierze Kedywu KG AK „Pegaz” dokonali zamachu na Franza Kutscherę.

3
Aleje Ujazdowskie 31 – Willa Wiernickiego
Od kwietnia 1940 siedziba warszawskiego oddziału NSDAP i Volksdeutsche Gemeinschait.

4
Gimnazjum Królowej Jadwigi przy placu Trzech Krzyży
Przedwojenne gimnazjum Niemcy zamieniają na Dom Żołnierza (Soldatenheim). Tutaj niemieccy żołnierze mogą zaspokajać swoje potrzeby kulturalne (khem...), czyli Powstania przez kompanię „Bradla”, czyli polskiego agenta, który przemierzał całą Europę między innymi w przebraniu generała SS. Budynek zbombardowany 2 września 1944, nie odbudowany. W tej chwili na murze dzisiejszego budynku jest tablica informująca o gimnazjum.

5
Dom bez Kantów przy Placu Piłsudskiego (oficjalnie Dom Kwaterunku Żołnierskiego)
Niemiecka Komenda Miasta od października 1939 roku.

6
Pałac Saski
Przed wojną siedziba Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podczas okupacji budynek zajmuje niemiecka komendantura wojskowa. Niemcy dobudowują bunkry w narożach i stawiają zasieki wokół.

7
Plac Teatralny – Pałac Blanka
Stacjonuje tu Stadthauptmann, czyli starosta miejski. W tej roli Niemcy obsadzili Ludwika Leista. Pełni role raczej cywilne. W sąsiednim Ratuszu nadal mają siedzibę polskie władze administracyjne. Budynek zniszczony w 1944, odbudowany po wojnie.


Jakby ktoś chciał trochę więcej wiedzieć to może przeczytać jeszcze takie mini-opracowanie tematu, które machnąłem na kurs jakiś czas temu.

Trzeba wiedzieć, że Warszawa nie była stolicą Generalnego Gubernatorstwa (w skrócie GG, powszechnie Generalna Gubernia, z niemieckiego: Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete). Niemcy celowo zdegradowali stolicę Polski do roli stolicy dystryktu warszawskiego (zabijanie dumy narodowej i tak dalej), jednego z czterech, a od 1941 pięciu. Ustanowili cztery dystrykty: warszawski, lubelski, radomski i krakowski (ze stolicą GG w Krakowie), a od sierpnia 1941, czyli po agresji Niemiec na ZSRR wydzielili galicyjski. Zlikwidowano polskie sądownictwo, administrację i wojsko. Pozostawiono polską policję, która miała pełnić funkcje porządkowe. Niemcy dopuścili też działalność polskiej straży pożarnej, PCK i Rady Głównej Opiekuńczej. Sprowadzenie Warszawy do roli jednego z kilku miast „wojewódzkich” było działaniem mającym na celu pognębienie Polaków i jednym z wielu elementów niszczenia polskiej państwowości i narodowości. Dodatkowo Niemcy zmierzali do realizacji tzw. Planu Pabsta, zgodnie z którym Warszawa miała stać się 100.000, prowincjonalnym i tranzytowym wzorowym niemieckim miasteczkiem.

Z powyższych przyczyn stolicą głównych władz GG (w tym Hanza Franka) na terenie okupowanej Rzeczypospolitej Polskiej był Kraków, a nie Warszawa. Ze względu jednak na fakt, że Warszawiacy złośliwie nie zamierzali uznać okupanta i jego zwierzchnictwa Niemcy byli zmuszeni utrzymywać w polskiej stolicy zwiększone siły zbrojne, a co za tym idzie administrację. Notabene, dokładnie to samo robiliśmy my, rozbudowując do niesamowitych rozmiarów administrację i ramię zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego.

Struktura władzy Generalnego Gubernatorstwa miała cechy parapaństwa, zależnego całkowicie od Rzeszy Niemieckiej. Na czele GG stał generalny gubernator Hans Frank, urzędujący w Krakowie. Generalny Gubernator sprawował władzę wydając rozporządzenia i przy pomocy Urzędu Generalnego Gubernatora (niem. Amt des Generalgouverneurs), który 9 grudnia 1940 został przekształcony w rząd Generalnego Gubernatorstwa (niem. Regierung des Generalgouvernements). Na jego czele stał Josef Bühler. Oprócz niemieckich sądów specjalnych, zajmujących się m. in. wydawaniem wyroków śmierci za czyny zabronione rozporządzeniami Hansa Franka (np. dowolnie interpretowane "czyny antyniemieckie"), pozostawiono sądy rozpatrujące sprawy karne i cywilne Polaków.

W Generalnym Gubernatorstwie realizacji celów okupanta służył rozbudowany aparat policyjno-wojskowy, policja bezpieczeństwa obejmowała formacje - Sipo (niem. Sicherheistpolizei), Gestapo (niem. Geheime Staatspolizei), Kripo (niem. Kriminalpolizei) oraz SD (niem. Sicherheitsdienst). Policję porządkową stanowiła Orpo (niem. Ordnungspolizei). Funkcjonowała także policja graniczna (niem. Grenzpolizei) oraz inne oddziały pomocniczych formacji policyjnych (kolejowe, fabryczne, leśne, pocztowe itd.). Pozostawiono policję polską, tworząc Polską Policję Generalnego Gubernatorstwa (tzw. granatowa policja). Granatowa policja posiadała niewielkie uprawnienia w stosunku do Niemców, pełniąc głównie funkcję porządkowe i bezpieczeństwa.FLAGA POLSKI


Link 30.04.2008 :: 14:35 Komentuj (1)
W ogóle to spełniając funkcję dydaktyczną (w końcu już gazety o czapkachnabakier piszą to trzeba stanąć na wysokości zadania) to namawiam do wywieszenia flagi narodowej z okazji nadchodzących świąt.Flaga to jest generalnie większa sprawa niż się powszechnie uważa. Na przykład nie wiem czy wiecie, że ustawowo polską flagę narodową można szyć tylko na terytorium III Rzeczypospolitej Polskiej. I wszystko, wymiary, pantony i tak dalej jest dokładnie opisane. Nie będę się tu wyszczególniał, bo wszystkie informacje i tak skopiowałbym STĄD, więc jakby ktoś chciał się dowiedzieć więcej to wystarczy kliknąć na link.

A czy Ty już wywiesiłeś flagę?Księga gości


Oneshot Design
Oneshot Photo

to zero dwa dwa
Wazne Miejsca
MiastoWu
Mef - o Warszawie
Warszawa78
Schwefel
Miasto moje a w nim
Syreni gród jest fest
Wiadomo, Stolica!
Po prostu Warszawa
Warszawiarnia
scp

2021
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień


administracja: oneshot.pl